Barışın Anatomisi
Arbinger Enstitüsü

Kendini Aldatma kitabının devamı niteliğinde de okunabilir. Uluslarda, toplumlarda, organizasyonlarda ve ailelerde kalıcı bir barışı sağlayabilmek için, nelerin yapılması gerektiğini net bir şekilde ortaya koyan bu kitap, hem dünya sahnesinde, hem de aile içinde uzlaşmanın temel ilkelerinin nasıl uygulanması gerektiğini göstermesi bakımından çok büyüleyici.
Bu kitabı, hem bireysel, hem de küresel çatışmalara çözüm bulmakla ilgilenen herkese tereddütsüz tavsiye ederim.

 

Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir
Dr. Marylee Adams

Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir bir iş masalı olmasına rağmen, etkisi iş dünyasının çok dışına uzanıyor. Tıpkı hikayenin ana karakteri Richard’ın ve Susan’ın keşfettiği gibi, iş ortamlarında son derece etkili olan aynı prensiplerin özel hayatlarımızdaki ilişkilerimizi de büyük ölçüde iyileştirmemize yardımcı olabildiğini ve doğru soruların olayları nasıl hızlı ve basit bir şekilde değiştirdiğine şahitlik ediyoruz

Kendini Aldatma
Arbinger Enstitüsü

Karşınızdaki sizin isteklerinizi, planlarınız, beklenti ve taleplerinizi yerine getirmek zorunda alan bir araçtan mı ibaret; yoksa onu kendinizden bağımsız, kendi gerçekliği içinde algılayabiliyor musunuz? Bu çok önemli bir soru. Çünkü yüzeyde verdiğiniz mesaj ne olursa olsun, karşınızdaki, size derindeki bu tavrınıza göre tepki vermekte. Kendinizi aldatarak ısrarla her şeyin yüzeydeki mesajınızdan ibaret olduğunu, haksızlıklara uğrayıp durduğunuzu, anlaşılmadığınızı söyleyebilirsiniz. Ya derinlikleriniz? Orada dümeniniz hangi yöne çevrili?
“Kafes”, insanın insanı yalnızca kendi filtresinden süzerek algılaması ise “kafesten kurtulmak” da başkalarının gerçekliğine kendimizinkiyle eşit geçerlik tanımaktır.

The Coaching Manual
Julie Starr

Kendi kendimize koçluk yapmak ve profesyonel koçluk sürecinde ihtiyacımız olan becerileri ve ilkeleri anlatmaktadır.

Brilliant Coaching
Julie Starr

Koçluk yetkinlikleri artık günümüz liderlerinin olmazsa olmaz becerilerinden bir tanesidir. Bu kitap somut örneklerle işyerinde de kullanılabilecek koçluk ipuçları sunuyor

Now Dicover Your Streghts
Marcus Buckingham&Donald O. Clifton

Hepimiz çevremizden genelde olumsuz geribildirimler aldığımız için zayıf yönlerimizi çok iyi biliriz ve onları geliştirmeye çalışırız. Güçlü yönlerimizi ise çok önemsemeyiz. Bu kitap dünyada bu konuda değişen trendi baz alıyor ve güçlü yönleri, önemini, parlatıp nasıl kullanabileceğimizi güçlü bir dille anlatıyor.

Coaching The Team At Work
David Clutterbuck

Bireysel koçluktan öte takımlara koçluk yapmak üzerine sağlam örnekler de sunarak liderlere ve koçlara yol gösteren bir kitap

İncognito
David Eagleman

Beynin ve bilinçaltının işleyişine dair birçok araştırma bulgusunu keyifli bir dille anlatan ketifli bir kitap

Outliers
Malcom Gladwell

Neden bazı insanlar başarılı olur* Çizgi dışı olan insanların bu sırlarını aralayan bir kitap

Sübliminal
Leonard Mlodinov

Karar veren kim? Biz mi bilinçaltımız mı? Kitapta yer alan araştırma sonuçları ile otomatik pilotta yaşadığımızı daha iyi kavrıyoruz.


Sınırlar

Dr. Henry Cloud & Dr. John Townsen

Sağlıklı ve dengeli bir hayat biçimi için kesin sınırlar çizmek gereklidir. Sınırlar, sorumluluk alanınızı belirleyen kişisel çizgilerdir. Diğer bir deyişle sınırlar kim olduğumuzu ve kim olacağımızı tanımlar. Bu kitap, kendisini hayır diyememe özelliği içine hapseden insanlara anlayış ve özgürlük kapısı açacaktır.


Evliliği sürdürmenin Yedi İlkesi

John Gottman

Evli çiftlere yönelik olan yazılmış bu kitabın sosyal ve iş yaşantısındaki ilişkilere de önemli bir ışık tutacağına inanıyorum. Kitapta evli çiftler üzerinde yapılan araştırmalarda iletişimi bozan 4 önemli unsurdan ve bunların ortadan kaldırılması için gerekenlerden bahsediliyor

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Stephen Covey

İlke merkezli liderlik, çok güçlü bir kavram, Covey’in liderlik ve insan ilişkileri vizyonu, bu kavramı günümüz iş dünyasının liderleri için elverişli bir program haline getirmiş bir kitap.

Wayne Dyer
Hatalı Alanlarınız

Kendinizi durduk yere suçlu mu hissediyorsunuz, birden endişeye mi kapılıyorsunuz ya da bir türlü olumsuz duygulardan kurtulamıyor musunuz? Başkaları ne der demekten kendinizi işinize tam olarak veremiyor musunuz? “Ben tembelim, ben unutkanım” gibi olumsuz düşünceler peşinizi bırakmıyor mu? Kişisel problemlerden algı problemlerine kadar Dyer’ın size sunduğu öneriler hayatınızı daha da kolaylaştıracak.

The Inner Game Of Work
Timothy Gallwey

Her işyerinde kazanmak önceliklidir. İşyeri sosyal bir etkinlik yeri değil, hayatta kalma mücadelesi verdiğimiz bir yerdir. Bu ne kurum, ne de birey için, en temel sorular olan amaç ve anlam sorularını cevaplamaz. Somut bir şekilde zihin oyunları insanlara ekonomik başarının yanı sıra, kârlılıktan daha derin anlamı olan kurumlar yaratma fırsatı sunar. İyi bir iş çıkartırken insan ruhunun da dikkate alındığı bir oyunu nasıl oynayabiliriz? Birçok şirket bu yaklaşımda olduğunu ifade eder fakat insanları ekonomik bir araç gibi görme fikrinden de vazgeçmezler. İş dünyasının başarıyı amaç edindiği bir gerçek fakat birey için önemli olan hizmet ettiği büyük amacı görmektir. Yalnızca öğrenmeyi yüksek değerli kılmak ve öğrenme isteğini fark etmenin bize bunu sağlayacağı anlatılmaktadır.

Beşinci Disiplin
Peter M. Senge

Peter M. Senge doğru izlenirse, herhangi bir organizasyonun ” öğrenme bozuklukları”nı giderecek bir düşün ve eylem sistemi sunuyor.

Farkındalık (Mindfulness)
Mark Williams & Danny Penman

Farkındalık kitabı günlük hayatımızı etkileyen endişe, stres ve tükenmişlik kısır döngüsünü kırmamıza yardımcı olurken içimizde yaşam sevinci uyandıracak bir dizi basit ama etkin yöntem sunuyor.

İçindeki Devi Uyandır
Anthony Robbins

Düşünce duygularınızın konsantrasyonu ile amaçlara ulaşmayı öğreten ve hayatınızın kontrolünü elinize almanız için teknikler sunan bir kitap

Zihin
Editör: John Brockman

Konusunda önde gelen uzman 16 kişi beyin, hafıza, kişilik ve mutluluğu tartışıyor.

Çözüm Olmak
Darel Rutherford

Daha doyumlu bir yaşam farkındalıkla başlar. Çözüm olmak kitabı kendinizi tanımak, iç engellerinizi, kendinizi nasıl sabote ettiğinizi fark ederek nasıl aşacağınıza dair basit ipuçları, teknikler veren bir kitap.

59 Saniye
Pr. Richard Wiseman

Beyinin çalışma şekli ve bilinçaltı ile ilgili birçok değerli araştırmanın sunulduğu bir kitaptır.

Özgüven
Matthew Mckay&Patrick Fanning

Bu kitap özgüveninizi düşüren faktörleri tanıttıktan sonra özgüveninizi ortaya koymak, geliştirmek ve korumak için kanıtlanmış teknikler sunmaktadır.

İnsanı Tanıma Sanatı
Alfred Adler

İnsanın ruhsal-fiziksel varlığına ve yaşamdaki sorunlarına ilişkin yaptığı saptamaları içeren bu kitap Adler’in bir dizi konferansından doğmuştur. Kitabın amacı, toplum içindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları bireylerin hatalı davranışlarından yola çıkarak anlamak, söz konusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uymaya çalışmalarını sağlamaya çalışmak.

Şimdinin Gücü
Eckhart Tolle

İnsanın ruhsal-fiziksel varlığına ve yaşamdaki sorunlarına ilişkin yaptığı saptamaları içeren bu kitap Adler’in bir dizi konferansından doğmuştur. Kitabın amacı, toplum içindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları bireylerin hatalı davranışlarından yola çıkarak anlamak, söz konusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uymaya çalışmalarını sağlamaya çalışmak.

İnsanın Anlam Arayışı
Viktor E. Frankl

Nazi dönemi Almanya’sında yaşayan psikiyatr Viktor E. Frankl, toplama kampında geçirdiği süreci ve o deneyimde insana ve insanın anlam arayışına dair yaşadığı farkındalıkları anlatıyor.

Leonardo da Vinci gibi düşünmek
Michael J. Gelb

Beynimiz sandığımızdan daha iyidir. Herhangi bir süper bilgisayarrdan daha esnek ve çok boyutludur. Hayatınız boyunca her saniyede yedi şeyi öğrenebilir ve daha da çok öğrenecek yeterli yeri bulursunuz. Doğru şikilde kullanırsak yaşlandıkça da gelişecektir.Beynimizin bu potnasiyele gelebilmesi için önerileri içeren bir kitap

Sen, Ben ve Aramızdaki Herşey
Mehmet Z. Sungur

İletişim sorunu yaşanan evliliklerde eşler giderek konuşamaz olurlar ve konuşma yerini akıl okumalara bırakır. Eşlerin birbirleri ile empati kurarak, iletişimlerini düzelterek daha mutlu bir evlilik ortamı yaratmaları için oluşturulan bu kitaptaki bilgilerin evlilik dışı sosyal ve iş ilişkilerimizde de fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Koçluk
Harvard Business School Press

Bu kitap doğrudan bağlı çalışanlarla ilişkilerimi nasıl iyileştirebilirim, etkin ekip dinamiklerini nasıl geliştirebilirim, kaynakları nasıl daha etkin kullanabilirim gibi sorulara pratik tekniklerle yanıt veren ve stratejik koçluk yapmayı öğreten bir cep mentoru.

İçsel Koçluk
Ian McDermott&Wendy Jago

Bu kitap kendi kendinize koçluk yaparak içsel farkındalık yaratabilmenize ve kendi içinizdeki yanıtlarınızı yardımcı olmaktadır

Duygusal Zeka
Daniel Goleman

IQ ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Eğer öyleyse, yüksek IQ’lu çocuklar neden ortalama IQ’ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor? Bu kitap EQ’nun IQ’dan daha önemli olduğunu belgeliyor ve duygusal zekayı özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.

Performans İçin Koçluk
John Whitmore

Bu kitap, koçluğun ilkelerini açıklıyor ve bunları hem iş dünyasından hem de spor alanından yüksek performans örnekleriyle gösteriyor.

Yöneticiler İçin Karar Verme Teknikleri
M. Kemal İmrek

İş hayatında refleksif değil doğru kararlar verebilmek için farklı durumlarda kullanılabilecek birçok karar verme tekniği paylaşılmaktadır.

The First 90 Days
Harvard Business School Press

Yeni terfi etmiş, yeni bir şirkete geçiş yapmış ya da yeni farklı bir rol üstlenmiş çalışanlar için uyum sürecinde kritik olan ilk 90 gün ele alınıyor ve uyum sürecini hızlandırmak için ipuçları veren bir rehber görevi üstleniyor.

Zihin Haritaları
Tony Buzan & Berry Buzan

Bu kitap, hafızayı, yaratıcılığı, konsantrasyonu arttıran not alma ve planlama sisteminin detaylarını anlatıyor.

The Leadership Pipeline
Charan Drotter Noe

Liderlikle güçlendirilmiş şirketler yaratabilmek için güçlü bir model ve öneriler sunan bir kitap

The Decision Book
Mikael Krogerus&Roman Tschappeler

Bu kitapta karar verme ve problem çözüm süreçlerinde stratejik düşünme için 50 model sunulmaktadır.

Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı
Sam Horn

İnsanlararası iletişimde husumeti, anlaşmazlıkları ve yanlış anlamaları uyuma dönüştürmenin yolunu gösteren bir kitap

5 Sevgi Dili
Gary Chapman

Etrafınızdaki insanlarla aynı dili mi konuşuyorsunuz? İnsanlar sevgilerini farklı şekillerde ifade eder ve algılarlar. Eğer sevginizi karşınızdakinin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız ona sevgi gösterdiğinizi hiç fark etmeyecektir. Bu kitap insnaların genelde sevgilerini ifade etmekte kullandığı bu 5 farklı sevgi dilinin neler olduğunu anlatmaktadır.

4/4’lük Lider
Ron Price&Randy Lisk

Liderlik becerilerizi başka bir seviyeye taşıyacak, somut örneklerle desteklenmiş, modern liderlik kavramına örnek oluşturan bir kitap

Duyguların Dili
Karla McLauren

Duygular-özellikle de karanlık olan ve onurlandırılmayanlar-muazzam enerji miktarlarını meşgul ederler. Onları bastırdığımız da ya da körü körüne dışa vurduğumuzda neler olduğunu hepimiz görmüşüzdür. Bu kitap duygularımızla nasıl buluşacağımızı ve güvenli bir biçimde çözülüp denge sağlamaya geçmek üzere onların hayat kurtaran bilgeliklerine nasıl erişeceğimizi gösteriyor.

Gelstalt Terapi
Ceylan Daş

Gelstalt yaklaşımı, hem bir yaşam felsefesi, hem de bir terapi ekolüdür. Gelstalt yaklaşımı kişinin yargılamadan, suçlamadan, utanmadan, korkmadan ve endişelenmeden kendisi ve çevresiyle bütünleşebilmesini içeren hümanist bir bakış açısına sahiptir. Bu yaklaşımı daha yakından tanımak adına özelikle koçlar için güzel bir kitap

İyi Hissetmek
Dr. David Burns

Kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer “dipsiz kuyu” lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz! Bu kitapta duygularınızı harekete geçirecek, hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor.

Ben Ok’im Sen Ok’sin
Thomas Anthony Harris

Bu kitap, Transaksiyonel Analiz kavramının basitleştirilmiş şekilde anlatıldığı, uyum sağlamaktan ziyade değişmeyi ve dönüşümü içeren bir kaynak.Bu değişimi, oto kontrolü, kendini yönlendirmeyi ve seçme özgürlüğünü keşfetmeyi mümkün kılıyor. Kişilik yapılarımızı keşfederek, eski kararların nasıl ve neden alındığını anlayarak hayatlarımızı değiştirebilme özgürlüğüne kavuşabileceğimize inanıyor.

İnsan Olmak
Engin Geçtan

Özellikle Hayır demekte zorlanan, sürekli fedakarlık yaptığını düşünen ancak etrafınca anlaşılamadığına inanan kişilerin kendilerini daha iyi anlayıp kurban rolünden çıkmaları yolunda pencere açacak keyifli bir kitap.

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Transaksiyonel Analiz
Alvyn & Margaret Freed

Bugün hayatımızı etkileyen birçok seçimimizi ve sürekli tekrarlayan senaryoların çocukluk döneminde nasıl oluştuğunu basit bir dille özet olarak anlatan, Transaksiyonel analiz kavramına giriş yapmanızı sağlayan keyifli bir kitap.

Hayat Denen Oyun
Eric Berne

Çocuklukta verdiğimiz kararlar doğrultusunda oluşturduğumuz ve hayat boyu oynamaya devam ettiğimiz senaryolar neler ve bu oyundan nasıl çıkabilirizi anlatan, düşündüren bir kitap

Akıllı bir Kalple Okuryazalık
Claude Steiner

Akıl-Eylem-Kalp dengesini sağlayabilmek başarının anahtarıdır. Günümüz dünyasında ise akıl ve eylem odaklı ilerlemeye çalışıyoruz. Bu kitap unutulan kalp kısmını nasıl ortaya koyabileceğimizden bahsediyor.

İletişim Çatışmaları ve Empati
Üstün Dökmen

İnsanlar arası iletişimde sıklıklar yapılan hatalar, bunların temelleri, empati ortamını oluşturabilmek için gerkenlerle ilgili anlatımlar ve teknikler içeren bilgi dolu bir kitap

Cesur Sorular
Dost Can Deniz

Sizi içsel bir yolculuğa çıkartarak kendinizi sorgulamanızı ve kendinize koçluk yapmanızı sağlayan paylaşımları içeren, güçlü sorularla farkındalık yaratan bir kitap

Hayatının Direksiyonuna Geç
Kemal İslamoğlu

Kişisel farkındalık yolunda kendimizi, davranışlarımızın altında yatan dürtüleri anlamamızı sağlayan, pratik bilgiler sunan ve kolay okunabilir sadece bir dille yazılmış kompakt bir kitap