Kariyer Değişim Danışmanlığı

Amaç: Kurumların küçülme, yapı değişikliği ve benzeri sebeplerle performansından memnun olunmasına rağmen farklı bir alternatif oluşturamama nedeni ile iş aktini sonlandırmak zorunda kaldıkları çalışanlarını, iş arama sürecinde psikolojik ve teknik anlamda desteklemesini amaçlayan bir programdır. Şirket imajına olumlu katkı sağlamakla birlikte ilerleyen dönemlerde ilgili çalışanla tekrar irtibata geçilmesi olasılığını göz önüne alarak olumlu ilişkiler içinde ayrılma sürecini yönetmeye de fayda sağlamaktadır. Uzun süreler aynı işyerinde çalışan çalışanlar işten çıkarılma süreci sonrasında hem kendilerine olan güvenlerini kaybetmekte hem de iş arama sürecinde ne yapmaları gerektiğini bilmemektedirler. Kariyer Değişim Programı ile bu çalışanlara çıkarılma sürecinin akabinde yalnız olmadıklarını hissettirmek, özgüven ve cesaretlerini arttırarak iş arama süreçlerini kolaylaştırmak amaçlanmaktadır.

Kariyer Değişim Danışmanlığından Kimler Faydalanabilir?

  • Kurumların küçülme nedeniyle,
  • Departman kapanmaları nedeni ile,
  • Yapı değişimleri nedeni ile,

performanslarından memnun olunmasına rağmen işten çıkartmak zorunda kaldıkları çalışanları “Kariyer Değişim Danışmanlığı” hizmetinden faydalanabilirler.

Görüşme Sayısı ve Sıklığı: Toplam 4 görüşmeden oluşmaktadır.  Görüşme sıklığı sürecin en başında kesinleştirilmek suretiyle ve danışanın beklentisine uygun olarak haftada bir ya da iki haftada bir olarak belirlenebilir.

Yer: Stateras Yetenek ve Kariyer Gelişim Merkezi Ofisi ( Kadıköy )

Süreç Adımları:

  1. Görüşme: Tanışma , Süreç Anlatımı  Kişilik  Envanteri Geribildirimi , Güçlü Yanlar – 1,5 saat
  2. Görüşme: Değerler ve İç Sabotajcılarımız – 2,5 saat
  3. Görüşme: Danışanın Kariyer Beklentileri üzerine konuşma ve başvuru kanallarından bahsetme ve bazı önemli irtibat bilgilerinin paylaşılması, CV oluşturulması – 1,5 saat
  4. Görüşme: Bir önceki görüşmede tasarlanan eylemler üzerine konuşma, Mülakat simülasyonu ve geribildirimi – 2 saat