Mükemmelliliğe ulaşma yolu, egzotik bir Çin bambusu tohumu ekmenin sonuçlarına benzetilebilir. Bu tohumun toprağa ekilip sulanmaya başladıktan sonra filizlenmesi iki yıl sürebilir. Doğru bir sulama, yeterince güneş ışığı, bakım ve beslenme ile güçlü bir kök yapısı ve bitkinin gelişmesi için gereken temel oluşur. Ancak bunların hiçbiri dışarıdan görünmez.
Ne var ki bitki bir kez toprağı delip gün yüzüne çıktığında iki hafta içinde 30 metreye kadar uzayabilir! Bıkıp usanmadan beklemenin ve gerekeni yapmanın yararı büyüktür; mükemmel düşünceler besleyip büyütme konusunda da aynı durum geçerlidir.

Mükemmeli düşünmek. Mükemmel sözlerin ve mükemmel işlerin öncesinde mükemmellik düşüncesi vardır. Zihniniz tıpkı bir mıknatıs gibidir. Neye odaklanırsanız onu elde edersiniz. Düşüncelerinizin ve inanışlarınızın bir gücü vardır. Neye inanırsanız onu elde edersiniz. Bu süreç olumlu düşünceler için olduğu kadar olumsuz düşünceler için de böyle işler.

Şimdi şunu merak edebilirsiniz: “Her gün onca olumsuz olay olurken ben nasıl sürekli olumlu olabilirim?”

Evet kötü şeyler olur. Her hafta size falsolu toplar atılır. Ne var ki bir durumu olumsuz yapan, sizin yorumunuzdur. Beklemediğiniz bir olay ya da zor bir an sizi hayata küstüremez. Sonucu belirleyecek olan, olup bitenler hakkında sizin nasıl düşündüğünüzdür.

Düşünceleriniz ve insanlar ile olaylar hakkındaki yorumlarınız inanışlarınızı ve dolayısıyla hareketlerinizi doğrudan etkiler. Henry Ford şöyle demişti: “Yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı düşünebilirsiniz; her iki durumda da haklısınızdır.” Ne düşünürseniz onu yaşarsınız.

Hannah Teeter bunun böyle olduğunu iyi bilir. Yaşıtı kızların çoğu oyuncak bebeklerle oynar ya da mezuniyet balolarına hazırlanırken Olimpiyat Oyunlarında snowboard dalında altın madalya sahibi olan Hannah, aynı sporla uğraşan dört ağabeyine yetişmeye çalışıyordu. Ağabeylerinin kendisine öğrettiği her şeyi kapıyordu ve ağabeyleri Hannah’yı daha fazla çalışması için zorluyorlardı.

İtalya’nın Torino kentinde altın madalyayı kazanarak birincilik kürsüsüne çıkmasından sonra Hannah’ya şu soru soruldu: “19 gibi genç bir yaşta altın madalya alacak bir performans göstermenizi neye bağlıyorsunuz?”

“Benim sırrım” dedi Hannah, “ağabeylerim, harika bir anne-baba ve olumlu düşüncelerimi koruma becerimdir.”

Başarılı bir liderliğin sırrı da mükemmellik tavrıdır. Mükemmel liderler zihinlerinde durumları yeniden oluşturarak sorunlara olumlu bir açıdan bakar, durumun yeni bir fotoğrafını çekerler. Gerçek gerçektir ama onu nasıl göreceğiniz size bağlıdır.

Yaşadıklarınız, onlar hakkında ne düşüneceğiniz konusundaki tercihleriniz kadar önemli değildir. Deneyimlerinize ilişkin yorumlarınız gelecekteki başarınızı artırabilir ya da kısıtlayabilir. Örneğin başında bulunduğunuz son derece önemli bir proje terfi etmenizi sağlayabilirdi, ama bütçenizi ve sürenizi aştınız. Bu gerçekleri nasıl yorumlayacağınıza ilişkin tercihiniz, geleceğinizi nasıl şekillendirdiğinizi etkiler. Siz potansiyelinin sonuna gelmiş, bundan öteye gidemeyecek bir başarısızlık örneği misiniz? Yoksa bir sonraki projede başarılı olmanıza yardım edecek birtakım zor dersler öğrenen, gelişmekte olan büyük bir lider mi?

Bir mükemmellik standardı oluşturmak için mükemmellik konusunda kararlı olmalı ve başkalarına da aynı şeyi aşılamalısınız. Bu belki zor olan yoldur, ama sürekli ve ortak bir kararlılık oluşturmanın kolay yolu yoktur. Onun için elinizden gelenin en iyisini yapın ve ekibinizden de aynı şeyi yapmasını bekleyin.

Yaşamınızın herhangi bir anında kendi düşüncelerinizin kurbanı olabilirsiniz. Kendinden kuşku duymak ve korku, mükemmelliğin baş düşmanlarıdır. Nasıl düşüneceğiniz konusunda kararınız sizi tanımlar ve tercih sizindir. Mükemmeli düşünün, her zaman!
Kendi düşüncelerinizin kurbanı olmak… Kulağa oldukça sarsıcı gelen bu durumu alt etmenin tek yolu, her zaman ve her yerde “Mükemmeli Düşünmektir”
Dr. Lee J. Colan, The L Group’un başkanı ve yedi kitabın yazarıdır.