PAKİZE ÖZKAY

Kariyer Koçu, ATC / ACPC
Eğitmen & İK Danışmanı

Pakize Özkay Kimdir?

Pakize Özkay kimdir?

Pakize Özkay 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin hemen akabinde L’Oréal Türkiye’de  İnsan Kaynakları Departmanı’nda çalışmaya başlamıştır. Eğitim, Performans Yönetimi, İşveren Markası Çalışmaları ve İşe Alım Süreçlerinde görev almıştır.

5 yıllık Hızlı Tüketim Malları sektöründeki bu deneyimin akabinde 2006 yılında Koç Holding Merkez İnsan Kaynakları ekibine İşe Alım Yöneticisi olarak transfer olmuştur. İşveren Markası oluşturulması, üniversite aktiviteleri, farklı işe alım araçlarının ve süreçlerinin Topluluk bünyesinde oluşturularak yaygınlaştırılması süreçlerinde yer almıştır. Topluluk şirketlerinin İnsan Kaynakları Departmanlarında görev alan uzmanlara ve farklı fonksiyonların orta kademe yöneticilerine Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri eğitimleri vermiştir. İşe alım konusunda Grup şirketlerine danışmanlık hizmeti de vermiştir. Bu süreçte DDI ve SHL Danışmanlık firmalarından değerlendirici sertifikasını almıştır.

2012 yılında Organizasyonel Gelişim&Yetenek Yönetimi Yöneticisi ve Kurumsal İç Koç pozisyonuna terfi etmiştir. Bu görevinde Koç Grubu’nun yetenek yönetimi sürecinin yeniden tasarlanması, bu kapsamdaki çalışanların gelişim planlama, eğitim, motivasyon ve bağlılıklarına yönelik projeler yürütülmesi, Rotasyon Projesi, Çalışan Bağlılığı sürecinin yürütülmesi, Değerlendirme Merkezi uygulamalarının takibi, Üst Düzey yöneticilerin ve yetenek havuzundaki ortak kademe yöneticilerin kariyer planlama ve yedekleme süreçleri başlıca görevleri olmuştur.

Bu görevlere ek olarak üst düzey yönetici potansiyeli olan orta kademe yöneticilere Kurumsal İç Koç olarak liderlik gelişimleri konusunda koçluk yapmıştır.

Koçluk eğitimini ilk olarak 2007 yılında FA-Coach Academy’den almıştır. 2009 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nin Uluslararası GCDF programı ile ortak olarak yürüttüğü Kariyer Danışmanlığı Sertifika Programını tamamlamıştır. 2012 yılında Adler International Profesyonel Koçluk Programını, 2015 yılında da Adler Practicum İleri Seviye Koçluk eğitimini tamamlayarak ACPC ünvanını almıştır.

Bireysel koçluk eğitimlerinin dışında yine Uluslararası Koçluk Federasyonu onaylı İlişki Sistemleri Koçluğu (ORSC – Organization and Relationship System Coaching) ve NLP  Practitioner “Neuro Linguistic Programing” eğitimlerini tamamlamıştır. Koçluk ve eğitim hizmetlerini desteklemek amacıyla ayrıca, Optimum Denge Modeli Modüllerini, Emotional Freedom Technics (EFT) eğitimlerini de tamamlamıştır. Gelstalt Terapi eğitimi ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Yaratıcı Drama eğitimlerine de devam etmektedir.

2017 yılında Psikoloji Yüksek Lisans Progamına başlayarak koçluk deneyimini akademik bilgiyle de güçledirmiştir.

15 yıllık profesyonel deneyimin ardından 2015 yılında danışmanlık alanına geçiş yapmış, Stateras Yetenek ve Kariyer Gelişim Merkezi’ni kurmuştur. Bireylere / Kurumlara başta Koçluk ve Eğitim hizmeti olmak üzere Yetenek Yönetimi, Kariyer Yönetimi konularında birçok farklı uygulamayla da hizmet vermektedir. Kendi şirketi dışında uzmanlık alanları kapsamında farklı danışmanlık firmalarına da proje bazlı destek vermeye devam etmektedir.

Kişisel gelişim ve farkındalık çalışmaları sonrasında kendi yaşamında deneyimlediği büyük değişimi kelebek metaforu ile şöyle tanımlamaktadır.

“ Bir tırtıl düşünün. Kendisi için daha büyük bir dünyanın olduğunun farkında olmayan, yerdeki ya da ulaşabildiği yapraklarla yetinen… Ve sonra bir gün tırtıl için değişim başlar. Değişim ilk başta hoş gelmez çünkü yalnızlaşmıştır. Etrafında kalın, kocaman, karanlık bir koza vardır. İçinde birşeylerin değiştiğini hisseder. Zaman zaman bu dönüşüm bedenine acı da verir. Yine de hala o küçük dünyasında kendini güvende hissetmektedir. “Ya kozam elimden giderse? Dış dünya ne kadar korkutucu kim bilir.” diye düşünür. Eski günlerine kaçıp dönmek ister. Sonra bir gün kozanın küçük bir kısmı yırtılır. Minik tırtıl göz ucuyla dışarı bakar. Bir de fark eder ki orada çok daha renkli, çok daha büyük bir dünya var. Heyecanla kozasını kendisi yırtmaya başlar. Cesareti artmıştır. Sonra birden fark eder ki çok güçlü kanatları var artık. Eskisi gibi değil. Uçsuz bucaksız göklerde özgürce, istediği gibi hareket edebilir. Birşeylerin karşısına çıkmasını beklemeden o istediklerini alabilir.” Tırtıldan kelebeğe dönüşme hikayesinden aldığı güçle bu deneyimini diğer insanlarla paylaşmak ve içlerindeki potansiyeli keşfederek yeni kelebeklerin oluşumuna destek vermek üzere bu yola çıkmıştır. Bu metafor yaptığı işlerdeki tutkusunun kaynağıdır.